Eesti keelesIn EnglishSuomeksiПо русски

Jupiteri kaaslane IO

1610. aasta jaanuaris märkas esimesena planeet Jupiteri nelja suuremat kaaslast saksa astronoom Simon Marius (Meier). Neist Jupiterile lähemal asuv kuu sai endale nimeks IO.

IO on punakasoraanz mõõduka temperatuuriga väike, huvitav taevakeha. Kuid tema vulkaanisuudmetel on üldse Päikesesüsteemi kõige kuumemad kohad Päikese järel. 

IO Studio on väike koht päikesesüsteemis mis alustas aktiivset tegevust 2012. aasta jaanuaris. Oma tegutsemissegmentides tahame olla sama kuumad ja huvitavad kui seda on ammu avastatud kuu IO.  

 

Legend IO-st 

Io oli vanakreeka mütoloogias jõejumal Inachose tütar.

Zeus ( Jupiter ) pani tütarlast tähele ning võttis ta oma armukeseks. Kui Zeusi abikaasa Hera tabas nad peaaegu teolt, muutis Zeus oma teo varjamiseks ennast valgeks pilveks ning muutis Io lumivalgeks mullikaks. Hera nägi selle maskeerimiskatse läbi ja küsis mullika endale kingiks. Sellest kingitusest ei saanud Zeus ära öelda.

Selleks, et Io Zeusiga kokku ei saaks, pani Hera mullikat valvama sajasilmse hiigelkoletise Argose. Zeus käskis Hermesel Argose tappa, mida too tegi, uinutades eelnevalt flöödimänguga kõik Argose sada silma. Io pääses põgenema.

Hera märkas seda kavalust kohe ning saatis Iole järele veiseparmu, kes teda vahetpidamata jälitas, sundides Iot vahetpidamata mööda maad rändama.

Ta läks ka Propontise (Marmara mere) ja Musta mere vahelt läbi. See koht sai nimeks Bosporus ('härja läbikäik').

Seejärel kohtas Io Kaukasuse mägedes aheldatud Prometheust. Hoolimata oma kannatustest lohutas Prometheus Iot, ennustades, et too saab inimkuju tagasi ning saab kõigi aegade suurima kangelase Heraklese esiemaks.

Io jõudis Joonia mere kaudu Egiptusse, kus Zeus taastas tema inimkuju. Seal sünnitas ta Zeusi poja Epaphose. Hiljem abiellus ta Egiptuse kuninga Telegonosega.

Prometheuse ennustus aga täitus – Io'st sai Heraklese esiema.

 
IOSTUDIO © 2021AVALEHT|TOOTED/TEENUSED|ETTEVÕTTEST|KONTAKT  +372 530 511 33